loading...

RUSLAR ISS’DE İNSAN DIŞI BİR YAŞAM FORMU BULMUŞ OLABİLİR

RUSLAR ISS’DE İNSAN DIŞI BİR YAŞAM FORMU BULMUŞ OLABİLİR

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görevli olan Rus kozmonot Anton Shkaplerov, ISS dışında bir canlı bakteri bulunduğunu iddia etti. Mikroorganizmalar büyük olasılıkla uzaydaki bir yerden uçtu. Shkaplerov, bunu daha fazla test için şimdi Dünya’ya getirdiğini söyledi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görevli olan Rus kozmonot Anton Shkaplerov, ISS dışında bir canlı bakteri bulunduğunu iddia etti. Rus haber ajansı TASS’a konuşan Shkaplerov, bulunan bakterinin ISS’de daha önce görülmemiş bir tür olduğunu söyledi.

Shkaplerov, “Şimdi, bunların ISS modülünün fırlatılması sırasında yok olan bakterileri ortaya çıkardığı belli oldu” dedi. Yani uzaydan gelmişler ve dış yüzeye yerleşmişler.

Expectition 54 mürettebatının bir parçası olarak Aralık ayında ISS’ye üçüncü kez yolculuklarını gerçekleştirecek olan Rus astronotu, ‘Şu ana kadar inceleniyorlar ve hiçbir tehlike oluşturmuyorlar’ dedi. Shkaplerov, istasyonda bulunan bakterilerin insanlar için tehlikeli olmadığı konusunda ısrarcı.

Atık yakıt biriktirdikleri yerlerden ve istasyonun ‘karanlık’ kısımlarından numuneler aldılar. Anton Shkaplerov’un açıklamasına göre bulunan bakteriye ait örnekler, Dünya’daki bilim insanları tarafından incelenecek. Bakterinin Dünyalı bir mikro organizma mı yoksa uzaylı bir canlı mı olduğu bu incelemelerden sonra belli olacak.

Dünya’dan uzaya ulaşan mikroorganizmalar, daha önce ISS’nin yüzeyine yapıştığı biliniyordu. Shkaplerov, önceki bakterilerin uzay istasyonuna yanlışlıkla tablet bilgisayarlarla getirildiğini söylemişti.

Bakterilerin, ‘iyonosfer kaldırma’ ile Dünya yüzeyinden atıldıktan sonra uzayın boşluğundan kurtulduğu keşfedildi.

Testler sırasında, malzemenin uzayın koşullarından nasıl etkilendiğini görmek için istasyonun gövdesine özel pedler yerleştirilir ve birkaç yıl orada bırakılır. Uzmanlar, alanın bakterileri garip bir şekilde etkilediğini zaten biliyorlar.

Çalışmaların sonuçları, bakterilerin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) sadece astronotlar için değil, Dünya üzerindeki insanlar için de nasıl davrandığına dair endişeleri arttırdığı söyleniyor.

Anton Shkaplerov, haklıysa bu bakteri Dünya dışı yaşama ait ilk bulgu olacak. Shkaplerov, bulunan bakterinin uzaydan gelmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ